Wernisaż Marty Szklarskiej w Toruniu

Nieograniczona wraz z Akademią Walki z Rakiem Fundacji Światło zapraszają na wernisaż fotografii Marty Szklarskiej 28 kwietnia w Galerii S w Toruniu.

„Marta Szklarska z Torunia ma obecnie 23 lata. Zanim dowiedziała się, że jest chora, była studentką ekonomii. Pasjonowała się fotografią. Przez wiele lat pomagała innym. Była wolontariuszką stowarzyszenia „Jestem” i członkiem Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół Ekonomicznych. Od 14 roku życia pomagała osobom niepełnosprawnym.Dwa lata temu, rozpoznano u Niej glejaka, złośliwego guza mózgu. Przeszła dwie operacje głowy, powikłane obrzękiem mózgu, leczenie radioterapią i chemioterapią. Skutki choroby to niedowład lewej części ciała, zaniki mięśniowe, trudności z koncentracją, depresja, padaczka, dolegliwości bólowe. Obecnie, od prawie pół roku jest osobą leżącą. Wcześniej jeździła na wózku i poruszała się za pomocą kul. Wciąż walczy, przechodzi intensywną rehabilitację.
Do robienia zdjęć w trakcie choroby, zmotywowały Ją przesłane, specjalnie dla niej, przez Ks. Jana Kaczkowskiego słowa: „Nawet gdy będziesz mogła mrugać jedną powieką, to pisz wiersze”.W pracy z Martą zaczęłyśmy poszukiwać aktywności, która mogłaby być „pisaniem przez nią wierszy”. Ponieważ zawsze interesowało ją fotografowanie, Marta podjęła próbę opowiedzenia o swojej chorobie poprzez fotografie. Projekt ma na celu poznanie sensów, znaczeń jakie Marta przypisuje chorobie, poznanie jej codzienności z perspektywy chorego leżącego. Fotografie uzupełniają fragmenty wywiadu z Martą.

Marta sama dokonuje na obrazach fotograficznych wyboru scen, przedmiotów, tematów. Tym samym fotografie – choć obiektywne w utrwalaniu „faktów”- stają się subiektywne, bo „zaopatrzone” w przyjętą przez nią perspektywę. Wywiad przeprowadziłam po wykonaniu zdjęć. Fotografie stały się zatem pretekstem do otwarcia się Marty na emocje związane z chorobą, refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Projekt udowadnia, że warto podjąć próbę dialogu z osoba chorą poszukując alternatywnych środków komunikacji. Opisu rzeczywistości osoby chorej przewlekle z wykorzystaniem etnografii wizualnej jest jednym z nich.

Fotografia stawia odbiorcę wobec zmierzenia się z zagadnieniem obrazu. Obrazy służą poznawaniu rzeczywistości i rzeczywistość tą konstruują poprzez reprezentacje wizualne.Fotografia jest nie tylko jest utrwaleniem rzeczywistości chorego ale również znosi bariery komunikacji zdrowy-chory.”

Dr Małgorzata Rębiałkowska-Stankiewicz
Psychoonkolożka, Akademia Walki z Rakiem Fundacji „Światło” w Toruniu

O wernisażu Marty Szklarskiej na Facebooku