Projekt audiodeskrypcyjny w Teatrze Baj Pomorski i Domu Legend Toruńskich

Fundacja NIEOGRANICZONA realizuje projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Programu KULTURA – INTERWENCJE 2017.

W ramach Programu KULTURA – INTERWENCJE 2017 Fundacja zrealizowała audiodeskrypcję w dwóch instytucjach kultury w Toruniu: Teatrze Baj Pomorski i Domu Legend Toruńskich.

Joanna Dłuska przygotowała skrypt audiodeskrypcyjny spektaklu „ Bleee…” autorstwa Maliny Prześlugi w reżyserii Laury Słabińskiej, z przepiękną scenografią Mariki Wojciechowskiej, niezwykłą muzyką Piotra Nazaruka i znakomitą choreografią Jacka Gębury.

Jest to opowieść o motylku wyrzuconym z Królestwa Motyli i skazanym na odsiadkę w autobusie na pętli przy ul. Kaczej. Historia o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i wartościowy. Muzyczny spektakl dla dzieci inspirowany musicalem Milosa Formana „Hair”, dużo w nim śpiewu, muzyki i tańca.

Aktorka Barbara Rogalska nagrała audiodeskrypcję spektaklu i 09.11. 17 zaprosiliśmy dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Po spektaklu dzieci w towarzystwie aktorki zwiedziły teatr, poznały scenografię i kostiumy, o których słyszały wcześniej w audiodeskrypcji. Niezapomniane przeżycie!

Ilekroć spektakl będzie grany – mogą z tego korzystać niewidomi, bo płyta z audio deskrypcją jest dostępna w teatrze.

W Domu Legend zaś audiodeskrypcja będzie się odbywała zawsze na żywo. Wszyscy animatorzy zostali w tym kierunku specjalnie przeszkoleni, przygotowana została audiodeskrypcja pokazów legend, które są interaktywne – goście stają się uczestnikami inscenizowanego pokazu. Pierwszy pokaz audiodeskrybowany odbył się 03.10.17 w ramach  Festiwalu Kultura Bez Barier

Dom Legend Toruńskich to miejsce niezwykłe. Muzeum i teatr w jednym. Autorski scenariusz interaktywnego pokazu pozwala przenieść się w czasie i zasmakować przygód w średniowiecznym Toruniu. Goście odwiedzający to miejsce stają się bohaterami sześciu najsłynniejszych opowieści z dziejów miasta. Mogą przeżyć przygody królów, rycerzy, rzezimieszków i flisaków na własnej skórze. Utalentowani bajarze oczarowują widzów słowem i zapraszają do udziału w licznych scenach, zadaniach i wyzwaniach. W Domu Legend edukacja przenika się z przygodą, a emocje i humor powodują, że wizyta na długo zapada w pamięć.

W audiodeskrybowanych pokazach brały udział dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz dorosłe osoby niewidome z Polskiego Związku Niewidomych.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu KULTURA – INTERWENCJE 2017