Książki i scenariusze lekcji o uchodźcach

Fundacja NIEOGRANICZONA im. Bogny Olszewskiej przekazała fundacji Emic książki o uchodźcach i scenariusze do pracy z dziećmi i młodzieżą w szkołach.

Są to: „Chłopiec z Lampedusy” Rafała Witka, „Hebanowe serce” Renaty Piątkowskiej, „Teraz tu jest nasz dom” Barbary Gawryluk oraz „Która to Malala?” Renaty Piątkowskiej – o najmłodszej noblistce Malali Jusafzai (ang. Yousafzai) i jej walce o edukację dziewcząt w Pakistanie.

Dzieci, zwłaszcza te mieszkające przy granicy polsko-białoruskiej, są przestraszone obecną sytuacją i zagubione. Niektóre przekazy medialne, a także wiele stereotypów na temat uchodźców powodują, że dzieci traktują migrantów jako zagrożenie bezpieczeństwa i spokoju. Dlatego z dziećmi trzeba rozmawiać! Czasem jest to trudne i tu pomocna może być literatura.

Fundacja NIEOGRANICZONA zachęca nauczycieli, by odważyli się mówić o migrantach i uchodźcach, pomogli dzieciom zrozumieć powody, dla których ludzie zdecydowali się opuścić swoje ojczyzny. Te powody są różne, ale zawsze dramatyczne. Na podstawie przekazanych książek oraz scenariuszy zajęć można też uczyć dzieci wartości moralnych – solidarności, pokojowości, szacunku, odpowiedzialności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *